SIKÇA SORULAN SORULAR

S.S.S

Kendisine bağlı olan topluma, yaş, cinsiyet ve hastalık ayırımı yapmaksızın, birinci basamak sağlık hizmeti veren, temel tıp eğitiminden sonra, aile hekimliği konusunda eğitim görmüş tıp doktorudur.
Bir ya da daha fazla Aile Hekimi ve yardımcı personelleri tarafından birinci basamak koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin sunulduğu sağlık kuruluşuna Aile Sağlığı Merkezi denilmektedir. Bu web sitesi dahil pek çok yerde Aile Sağlığı Merkezi "A.S.M." şeklinde kısaltılarak yazılmaktadır.
Muayene, danışma, aşı, periyodik kontrol ve bunun gibi tüm sağlık hizmetleri için kimlik kartınızla birlikte bağlı bulunduğunuz Aile Sağlığı Merkezine gelmeniz yeterlidir.
Aile Hekimliği sistemine geçiş sırasında T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından adrese dayalı nüfus tespit sistemine kayıtlı her vatandaşımıza kendi bölgesinde bir aile hekimi atanmıştır. Şu an kayıtlı olduğunuz Aile Hekimini öğrenmek için tıklayınız. 
AİLE HEKİMİ SORGUSU İÇİN TIKLAYINIZ.
Kendi aile hekiminizi seçmek için, kaydolmak istediğiniz Aile Hekimine kimlik fotokopiniz ile başvurmanız ve kaydolmak istediğiniz Aile Hekimi tarafından doldurulacak formu imzalamanız yeterlidir. 18 Yaşından küçükler için kendisinin ve velisinin kimlik fotokopileri olmalıdır. Seçtiğiniz Aile Hekiminin çalıştığı yer ile ikamet adres kaydınızın bir ilgisi yoktur. Yani ikamet adresiniz seçtiğiniz Aile Hekimi ile farklı bir ilçede dahi olabilir. Örneğin A ilçesinde oturan bir kişi B ilçesinde çalışıyor ve mesai saatleri içerisinde sürekli B ilçesinde bulunuyorsa, bu kişinin ikamet adres kaydı A ilçesinde olmasına rağmen seçeceği Aile Hekiminin B ilçesinde ve işyerine yakın olması daha uygun olabilir.